Streha prekriva veliko zunanjo površino objekta in predstavlja pomemben faktor za zagotovitev tega, da bo energetska bilanca vaše zgradbe ugodna. Skozi streho se skozi zimo izgubi do ena tretjina toplote, v poletnih mesecih pa skoznjo vdre vročina, ki si je nikakor ne želimo. Toplotna izolacija strehe je nekaj, česar se obvezno lotimo, če je podstreha bivalna. Če na podstrešju nihče ne biva, tam ni potrebna ustrezna klima, torej tudi strehe ni treba izolirati. V tem primeru se izolira tla v podstrešnem prostoru. Kar se tiče cene, je slednja bistveno nižja pri izolaciji tal kot pri izolaciji celotne strehe. Izolacija tal je najhitreje izvedena tako, da se na tla položi od dvajset do petindvajset centimetrov debel izolacijski material. Dobro je, da je iz negorljive osnove. Zakaj je potrebna izolacija tal v podstrehi? Zato, da se prepreči uhajanje toplote iz stropa v zgornjem nadstropju in ne zaradi tega, ker bi jih želeli izolirati zaradi klime v podstrehi.
Če na podstrešju shranjujemo stvari in ga ne obiskujemo pogosto, je treba razmisliti o tem, koliko naj bo izolacijska plast odporna na pritisk, ki nastane pri hoji in zaradi stvari, ki so tam shranjene. Izolacijski materiali so večinoma narejeni tako, da niso odporni na pritisk, ki nastaja pri hoji. Materiali se zato lomijo ali drugače popadajo. Stopnja izolacije se v tem primeru znižuje po vsakokratni hoji po tem materialu. Izolacijski material mora biti nujno pohoden, če po podstrehi velikokrat hodimo. Zalit mora biti s snovjo, ki se imenuje plavajoči estrih, ali pokrit s pohodnimi ploščami vsaj na delih, kjer se bo veliko hodilo. Za podstrešja najbolj svetujemo uporabo suhega estriha.
Izolacija strehe je nujno opravilo, ki ga moramo opraviti pri vzdrževanju strehe. Slednja predstavlja ogromno nagnjeno površino, sončni žarki pa večji del dneva nanjo padajo pravokotno – še posebej na južni del strehe, poleti pa lahko temperatura pod strešno kritino poskoči tudi nad osemdeset stopinj Celzija. Prav zato je izolacija strehe nekaj nujnega.