Dedovanje ni tako preprost proces kot se zdi

Ko sem se pred kratkim seznanil s procesom dedovanja, me je pri temu presenetilo kar nekaj reči. Vedno sem si namreč mislil, da je dedovanje nekaj samoumevnega, oziroma preprostega, saj zgolj podedujemo, oziroma prevzamemo premoženje, ki nam pripada. Ko pa sem se podrobneje podal v to tematiko, pa sem se seznanil z različnimi procesi, ki so pri temu prisotni, zaradi česar pa se mi je res razširilo obzorje dedovanja. Šlo je namreč za veliko bolj kompleksen proces, kot sem si mislil. 

Pri moji izkušnji z dedovanjem, smo se srečali z dedovanjem nekaj manjših in preprostih nepremičnin in pa nekaj starinskih predmetov. Kljub temu, da sem mislil, da bo šlo zgolj za kakšne formalnosti, pa sem hitro videl, da bo dedovanje z ostalimi sorodniki kar kompleksen proces.

Tukaj ni šlo le za razdelitev premoženja. Potrebno je bilo upoštevati različne razdelitve, kjer pa je bilo potrebno gledati veliko različnih dejavnikov, kot so na primer dolgovi, obveznosti, zakonski predpisi in tako dalje. Najbolj so me namreč skrbeli razni spori med različnimi dediči, saj se mi je zdelo, da se lahko kaj takega kar pogosto zgodi. Velikokrat sem namreč slišal razne zgodbe, ki kjer so se sorodniki zaradi dedovanja skregali, ter je nastalo ogromno sporov, kateri pa so se vlekli leta in leta. 

Dedovanje ni tako preprost proces kot se zdi

Ker pa vso dedovanje ni bilo čisto samoumevno, pa nam je pri temu pomagal notar. Ta je preučil zapuščino, preveril dokumente in določil pravični delež za vsakega dediča. To pa nam je še kako pomagalo, saj smo tedaj lahko na formalen način ugotovili, kaj točno vsakemu pripada. 

Na koncu, pa se je na srečo vse razrešilo brez kakšnih sporov, ter smo s sorodniki dobro sodelovali, ter se o vsem pogovorili. Zato pa sem bil zelo vesel, da se med tem nismo skregali, kajti to me je na začetku še kar skrbelo.